Akwamaryny

Akwamaryny i inne odmiany berylu nie są tak rzadkie w’ przyrodzie jak szmaragdy. Kryształy ich są o wiele większe od szmaragdów, toteż można z nich wykonywać o w iele w iększe kamienie jubilerskie są również tańsze.

Ak wamaryn to kamień zodiakalny, oczy wiście dla ludzi spod znaku Ryb. Trudno sobie bowiem wyobrazić lepszy klejnot, który tak oddaje środowisko naturalne ryb, jak akwamaryn – barwy morskiej toni.

Trzecim kamieniem chóru gwiezdnego jest chalcedonit, ściślej mówiąc, podobnie jak w przypadku berylu, cala rodzina chalcedonów. Mają one pastelowe barwy szare, mleczne, różowofiołkowe i patronują ludziom spod znaku zodiakalnego Wodnika.

Nie przez przypadek astrologia kamieni z chóru gwiezdnego przeznaczyła chalcedon o mocnym czerwonym zabarwieniu innemu znakowi zodiakalnemu z trygonu powietrza – Wadze. Odbiega karneol swą wyrazistością barwy od pastelowych agatów’ przynależnych Wodnikowi, ale nie jest to kamień przeciwstawny, a nawet świetnie harmonizuje w naszyjniku z pastelowymi odmianami chalcedonów. Tak jak w życiu, ludzie z trygonu powietrza, a więc Wagi. Wodniki i Bliźnięta – to znaki sprzyjające w przyjaźni, małżeństwie, a nawet w interesach. Toteż nic dziwnego, że sprzyjają im kamienie z tej samej rodziny chalcedonu.

Chalcedony należą do grupy kwarcu. W odróżnieniu jednak od kwarcu odznaczają się budową drobnowlóknistą, często z promienistym ułożeniem włókien. Chalcedon może zawierać domieszki uwodnionej krzemionki, toteż ogrzewany odwadnia się, a tym samym staje się lżejszy. Twardość też ma nieco mniejszą niż kwarc. Najbardziej szlachetne i cenne odmiany chaledonu są przezroczyste, najczęściej jednak chalcedony są tylko przeświecające.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>