Ametyst a ozdoby polskich królewskich rodów

Wśród wielu opowieści o ametyście powtarza się jednak wątek, że kamień ów w jakiś sposób oddziały wuje na wino. Dowodem jest tu stara legenda francuska. Otóż w gminie Bommes Sautern w winnicy hrabiów de Rohan przy przebudowie znaleziono aż 10 tysięcy ametystów. Wysnuto więc wniosek, że owe ametysty są skamieniałymi korzeniami winorośli. Oczywiście ametysty skrzętnie wykopano. Podobno odtąd smak wina się pogorszył. Jak tu nie wierzyć po takiej opowieści w legendę o nimfie Amethis i bogu Dionizosie.

Ametyst jest także związany z ozdobami polskich królewskich rodów. Niewiele ludzi w kraju wie, że słynny pierścień księżniczki Kingi, który zgodnie z popularną legendą miała rzucić w głąb kopalni soli na Węgrzech i który został wydobyty w pierwszej bryle soli z szybu w Polsce, był ozdobiony ametystem. Pierścień ów można podziwiać w kościele w Starym Sączu. W kamieniu są wyryte dwie postacie w geście powitania. Ostatni z rodu Piastów na tronie Polski – Kazimierz Wielki – tak ukochał swój pierścień z ametystem, że nawet pochowano go z owym sygnetem.

Na ziemiach polskich występowały ametysty i to w niebagatelnych ilościach. Szczególnie Dolny Śląsk był zasobny w różnego rodzaju kamienie szlachetne i złoto. Archeolodzy odkryli we Wrocławiu -Zakrzowie cmentarzysko datowani na IV wiek n.e., w którym znaleziono ozdoby z kryształu górskiego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>