Ametysty – kontynuacja

Niemałą rolę w upowszechnianiu ozdób ametystowych odgrywały legendy związane z jego cudownymi właściwościami. I tak starożytni byli głęboko przekonani, że ametyst uchroni swego posiadacza od pijaństwa i od zbytniego gadulstwa związanego z tym stanem upojenia. Oprawiano zatem ogromnej wielkości ametysty w srebrne kielichy. Picie z takiego naczynia miało zapobiegać owym przykrym skutkom pijaństwa. Jeśli jednak właściciel takiego kielicha nie odczuwał żadnej opieki ze strony ametystu, to zamiast powstrzymać swe pijackie ciągoty czynił kamień odpowiedzialnym za skutki swego postępowania. Często uważano, że albo kamień jest fałszywy, albo ktoś rzucił nań urok.

W miarę upływu czasu ametyst zdobywał sobie sławę coraz większą jako amulet najwyższej mocy, przeciwdziałający wszelkim truciznom, nie tylko alkoholowi, ba – miał nawet strzec swych właścicieli przed wpadaniem w złość, popełnianiem wszelkich błędów życiowych, miał też pomagać w rozumieniu innych ludzi. Przynosił szczęście w igrzyskach i miłości, a nawet w prowadzeniu interesów.

W sanskrycie ametyst nosi nazwę cacunda, co oznacza niosący szczęście. Nawet Sumerowie na swoich glinianych tabliczkach umieścili inskrypcje poświęcone zaletom fiołkowego ametystu. Uważali go bowiem za talizman wzbudzający uczucie miłości w obdarowanym tym kamieniem człowieku w stosunku do ofiarodawcy, nawet w tak szczególnym przypadku, kiedy obdarowany wcześniej był zaangażowany uczuciowo zupełnie w kimś innym. Dlatego nazywano go „klejnotem niemiłowania, co dawną miłość w obojętność zmienia, a serce ku nowej otwiera”. Na tabliczkach sumeryjskicłi sprzed 3000 lat p.n.e. ujęto to ostrzeżenie przed ametystem bardzo krótko: „Strzeżcie się kobiety przyrzeczone czy poślubione”. Wierzono, że kamień ten ofiarowany w pierścieniu jest symbolem trwałej i szczerej przyjaźni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>