Badania uczonych nad ametystami i kwarcami zadymionymi

Literatura naukowa donosiła, że w jednej z serii licznych badań nad zabarwieniem kryształów ametystu – odkryto w nich tylko obecność glinu, chromu i miedzi, a także w’ nieznacznych, śladowych ilościach magnezu i tytanu.

Badania uczonych nad ametystami i kwarcami zadymionymi, pochodzącymi z Japonii wykazały, że intensywność zabarwienia tych kryształów związana jest z ilością żelaza. Szczególnie w warstwowo zabarwionych kryształach ametystu, zawartość tego pierwiastka była bardzo zróżnicowana. Im ciemniejsze było zabarwienie warstwy ametystu, tym więcej w niej było żelaza. Stąd zabarwienie ametystów wiąże się obecnie z obecnością w nich żelaza. Jednak bez udziału pierwiastków radioaktywnych żelazo zabarwia ametysty w odcieniach żółtawo-zielo- nawych. Dlatego najpiękniejsze, naturalne, fiołkowe ametysty musiały być napromieniowane, najprawdopodobniej przez pierwiastki radioaktywne z otaczających skał. Stąd pewnie ten niepowtarzalny urok i czar naturalnych ametystów i to ich zróżnicowanie w barwie, w zależności od miejsca pochodzenia. Jest to też powód braku wyraźnych sukcesów w otrzymywaniu syntetycznych ametystów o niepowtarzalnej gamie barw kamieni naturalnych. Ale tym nie należy się przejmować, bo ze względu na powszechność występowania, ametysty nie są drogie. Obecnie w Polsce fiołkowy drobiazg, a nawet sznurek ametystowych paciorków można już nabyć za równowartość butelki nie najlepszego trunku. W tym względzie ametysty pozostają wierne swojej legendzie, że nawet przy zakupie strzegą przed upiciem, a w każdym razie przed alkoholem.

A więc podopieczni Byka, Panny i Koziorożca wiedzcie jednak, że każdy ametyst jest pomocny w Waszym życiu. Od Was tylko zależy wybór. Szczególnie ametysty są dobrymi talizmanami dla dzieci trygonu ziemskiego, które z racji swego zawodu związane są mocno z Ziemią, a więc geologów, rolników, geodetów, ogrodników, górników i melio- rantów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>