Barwa chalcedonu

Chalcedony występują w przyrodzie w postaci nerkowatych nacieków, wypełniają puste miejsca w skałach, niekiedy wciskają się w płasko-równoległe szczeliny skalne. W geodach chalcedon owych mogą tworzyć się szczotki krystaliczne, najczęściej fiołkowego ametystu lub zadymionego kwarcu.

Barwa chalcedonu jest przeważnie szarawa w różnych odcieniach, ale w przyrodzie występują różne odmiany tego minerału, różniące się między sobą zabarwieniem i oczywiście nazwami. 1 tak czerwony chalcedon zwany jest karneolem. Swoją barwę zawdzięcza wrostkom dwóch minerałów zawierających żelazo – hematytu i getytu. Trzeba jednak z nimi bardzo uważać, bo w trakcie ogrzewania mogą zmienić swoje zabarwienie, gdyż getyt tracąc wodę przejdzie w bezwodny hematyt, a kamień po prostu stanie się ciemniejszy.

Zielone odmiany chalcedonu – to chryzopraz, plazma i praż. Z pewnością najcenniejszy z nich to zielonawo przeświecający chryzopraz, modny kamień współczesny. Plazma natomiast jest nieprzezroczysta, o połysku tłustym, a na zielonym tle występują w niej żółte i białe plamy. W starożytności był to bardzo popularny kamień, szczególnie w rejonach swego występowania – Egipcie, Chinach i Indiach. W Europie znane jest jedno miejsce jego występowania – Szwarcwald.

Praż – to trzeci z kolei zielony chalcedon. Specjaliści wyróżniają w nim jeszcze dwie odmiany – jedną o zieleni porów, drugą o zieleni szałwii. Znany w Europie w Saksonii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>