Beryl

Mimo, że dawne księgi astrologiczne polecają agaty przede wszystkim dla urodzonych pod znakiem Bliźniąt i Panny, to sądząc z rozpowszechnienia wyrobów z owych kamieni przynosiły one radość uśmiechu także ludziom spod innych znaków, bo agaty są dobre dla wszystkich!!!

Beryl – to drugi – zgodnie z alfabetem kamień z chóru gwiezdnego, a właściwie nie jeden, tylko cała ich rodzina, bo wśród beryli, podobnie jak wśród ludzi, bywają odmiany szlachetne i pospolite. Astrologowie już od najdawniejszych czasów, badając wpływ planet i gwiazd na losy ludzkie, uczyli, że losowi można pomóc.

Człowiek powinien znać swe wady i zalety, a zatem szukać tych kamieni, które wspomogą go w działaniach na rzecz swego charakteru, wzmocnienia woli, nawet poprawy losu.

Astrologia zaś zaleca beryle podopiecznym Byka i Wodnika. Zacznijmy od odmian szlachetnych. Zielone, przezroczyste beryle – to szmaragdy, błękitne – akwamaryny, żółte – nazywają się złocistymi berylami, a różowoczerwone – morganitami lub worobiewitami. Do mniej znanych członków rodziny beryli należy też goszenit – bezbarwny beryl, heliodor o zabarwieniu żółtym, zawierający dodatkowo w swym składzie żelazo i uran (jest też słabo radioaktywny) i wreszcie birbit – o agrestoczerwonej barwie. Wszystkie te kamienie, to jeden minerał o wzorze Be3Al2(Si60,8). W starożytnym Egipcie już 1500 lat p.n.e. w Zabarah i Sikait wydobywano szmaragdy. Podobno były to najukochańsze kamienie pięknej Kleopatry. Legenda grecka głosi, że na Wyspie Błogosławionych, dokąd udają się dusze ludzi sprawiedliwych, stoi miasto całe ze złota, wokół otoczone murem ze szmaragdów, ulice wykładane są kością słoniową, a świątynie bogów są zbudowane z beryli. Ołtarze w owych świątyniach są rzeźbione w ametystach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>