Chryzolity

Odmiana chalcedonu o zabarwieniu ciemnozielonym z czerwonymi plamkami karneolu lub jaspisu nosi nazwę heliotropu. Chryzolity – to już zupełnie inna grupa minerałów. W mineralogii chryzolit zaliczany jest do rodziny oliwinów, czyli krzemianów magnezu i żelaza. W praktyce nazwa ta jest stosowana do dobrze wykształconych kryształów, które ze względu na interesującą barwę butelkowozieloną i wyjątkową przezroczystość znajdują zastosowanie po oszlifowaniu jako kamienie ozdobne.

Astrologia przeznaczyła chryzolity w pierwszym rzędzie dla urodzonych pod znakiem zodiakalnym Wagi, a także dla podopiecznych zodiakalnych Lwa. Zielonozłotawy drogocenny kamień, który dzięki swej niespotykanej urodzie zasługuje sobie u ludzi na nazwę „wieczorowego szmaragdu”, lub jak kto woli z angielska „evening emerald”, byl wielce ceniony przez wielbicieli kamienia wszechczasów. Zdobił on wiele jubilerskich cacek na przystrzeni wieków. Trzeba jednak wiedzieć, że kamień ten ma dwie nazwy – chryzolitu i perydotu. W niektórych krajach są to nazwy równoznaczne, ale na przykład w Anglii używa się głównie nazwy perydot, w Stanach Zjednoczonych – chryzolit. Nieraz jednak chryzolit to nazwa stosowana do kamieni o odcieniu żółtawym, a perydot – o odcieniach oliwkowozielonych.

Sama nazwa chryzolitu ma swój początek w grece – chryzos znaczy po grecku złoty, a lithos – kamień. Nazwę perydot wywodzą znawcy zagadnienia od arabskiego słowa faridat – co oznacza drogi kamień. Już Pliniusz stosował nazwę chryzolit dla oznaczenia kamieni o barwach złocistożółtych, wśród których z pewnością były i inne kamienie, takie jak cytryn i topaz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>