Cyrkon

Trzeba zacząć od tego. że hiacynt jest barwną odmianą bezbarwnego minerału krzemianu cyrkonu o wzorze ZrSi04, zwanego po prostu cyrkonem, identycznie jak otrzymywany z niego i poszukiwany, srebrzysty metal – cyrkon.

Nazwa cyrkon pochodzi podobno z języka perskiego, w którym oznacza „złocisty”. A cała historia z cyrkonem zaczęła się w 1789 r., kiedy to znanemu chemikowi niemieckiemu Klaprothowi ktoś przysłał z dalekiego Cejlonu kilka próbek minerału zwanego cyrkonem. Kilka lat później uczony wykazał, że skład owego cyrkonu jest identyczny ze składem minerału hiacyntu, który pochodził też z Cejlonu, ale wyglądał na pierwszy rzut oka zupełnie inaczej. Stwierdzenie to było dużym zaskoczeniem dla wielu ludzi. 1 mimo, że metal cyrkon został wydzielony z owych minerałów dobre kilka lat później, wszyscy już wiedzieli, że hiacynt i cyrkon to jeden i ten sam minerał.

Jak twierdzą znawcy kamieni drogocennych, cyrkony ciągle jeszcze nie zajęły należnego im miejsca w królestwie klejnotów. Zarówno bowiem bezbarwny cyrkon, jak i różowy lub żółtopomarańczowy hiacynt są obdarzone przez naturę niezwykłą urodą. Bezbarwne kryształy grą świateł i blaskiem mogą konkurować z diamentami. Stało się to przyczyną, że wykorzystywali ów minerał fałszerze kamieni, sprzedając go nie znającym się na rzeczy łatwowiernym nabywcom jako najprawdziwsze diamenty. Hiacynt z kolei mimo swego zabarwienia, przeważnie jasnopomarańczowego lub różowego, rzadziej żółtego, czerwonego lub brunatnego obdarzony jest tak samo jak cyrkon wysokim współczynnikiem załamania światła. Stąd jego blask niespotykany i iście diamentowy urok.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>