Diadem z pereł

Maharadżowie w innych księstwach mieli także odpowiednie do ich stanowisk zasoby klejnotów i pereł. Nie zaszkodziła bogactwu księcia Bharatpousu dewastacja i obrabowanie skarbca przez Anglików w 1826 r., skoro nadal w posiadaniu tej rodziny są np. szable ze szczerego złota, sadzone perłami, a współczesny maharadża jeździ Rollsem z masywnego srebra.

Jednym z najwspanialszych okazów jest diadem z pereł, będący własnością Ottona 1 greckiego, zamówiony dla narzeczonej w 1825 roku. Niemiecki jubiler z Monachium – K. Rielander dobrał 32 ogromne perły o kształcie gruszek, połączył je z brylantami oraz mniejszymi perłami, tworząc cacko sztuki jubilerskiej. Losy tej rodziny monarszej nie należą do najbardziej szczęśliwych.

Godzinami można mówić o cenach i wyrobach z pereł, także i współczesnych. Za czasów Piotra I w Rosji duża perła kosztowała 100 rubli. A już sprzedanie dwóch – trzech takich pereł zapewniało poławiaczowi i jego rodzinie byt na cały rok.

Obecnie cena dużej perły w Nowym Yorku wynosi około 0,5 miliona dolarów. Duże perły sprzedawane są obecnie na sztuki. Drobne perły sprzedaje się na wagę, biorąc oczywiście przy ustalaniu ceny ich barwę, kształt, połysk, a także oblicza się ich masę w uncjach.

Nie są więc perły naturalne najtańszymi klejnotami. Tańsze są ich kuzynki – perły hodowane przez człowieka. Ich cena stanowi około 10% ceny pereł naturalnych, ale też do najtańszych nie należą – 1 gran pereł wyhodowanych przez człowieka kosztuje obecnie około 100 dolarów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>