Heliotrop

Warto też pomyśleć i o jaspisie, którego nazwa pochodzi ponoć z greki. Słowo, jatro” znaczy leczę. Jaspisy, prawie tak jak agaty, są bardzo zróżnicowane w zabarwieniu i wyglądzie. Wykorzystywano te ich walory, wykonując z nich różne rzeźby, okładziny ścienne, okładano jaspisami sekretarzyki i kominki, nie mówiąc już o licznych drobiazgach, jak przybory do pisania, popielnice, lampy, wazony. Noszony w pierścionku, bransolecie czy wisiorze miał strzec od chorób i być pomocny przy kąpaniu, gdyż zapobiegał utonięciu.

Wreszcie heliotrop – krwista odmiana chalcedonu – oddala od podopiecznych Panny wszelkie zło, i to już od czasów średniowiecza. Był on też wtedy powszechnie używany do celów zdobniczych. Dziś także ten ciemnozielony kamień w czerwone plamki może być ozdobą niejednego pierścienia. Sprowadza się go do Polski najczęściej z Indii i Chin, jakkolwiek występuje także w Australii, Stanach Zjednoczonych i na Syberii. Jest więc tych kamieni astrologicznych dla Panien wiele, trzeba się tylko szybko decydować, który wybrać.

Wreszcie dla Koziorożców – ostatniego znaku trygonu ziemskiego – astrologia zaleca przede wszystkim granat o barwie zielonej, który ponoć ma właściwość powstrzymywania, a nawet leczenia wszystkich Koziorożców z ewentualnego szaleństwa. Ale należy tu bardzo uważać, bo zielone granaty, mogą to być i grossulary i uwarowity i wreszcie demantoidy. Każdy Koziorożec musi koniecznie trafić na przeznaczony mu kamień astrologiczny, albo po prostu popróbować ze wszystkimi odmianami. Doświadczeni astrologowie twierdzą, że jednak najlepszy dla wszystkich Koziorożców jest demantoid. Ten granat o zielonawym odcieniu przypomina swym wyglądem szmaragd i chryzo- lit, zwany nawet dla swego wyglądu szmaragdem uralskim. Ale może okazać się najlepszym dla niektórych także grossular, czyli „granat agrestowy”, tylko koniecznie o barwie szmaragdowej. Grossulary bowiem mogą mieć też zabarwienie różowawe, żółte, a nawet cynamo- nowobrunatne. Z tego też pewnie względu nazwa jego jest wzięta prosto z botaniki – oznacza nazwę agrestu – Ribes grossularia.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>