Historia bursztynowej komnaty

Warto przypomnieć wciąż nie zakończoną historię bursztynowej komnaty. Dzieło to zastało utrwalone w wielu księgach i artykułach, a podobno wywodziło się z Gdańska – także w swej generalnej koncepcji, choć archiwalna dokumentacja potwierdza udział dwóch mistrzów z Gdańska. Zamówił komnatę król Prus Fryderyk I, wkrótce po swej koronacji – na wiosnę 1701 roku. Prace nad urządzeniem owej komnaty w zamku berlińskim trwały do 1713 roku. W każdym razie wnętrze to budziło ogólny podziw. Trzy lata później bawi! w Berlinie u następcy Fryderyka I – Fryderyka Wilhelma – z wizytą car Piotr I. On otrzymał w prezencie komnatę z bursztynu. Podobno dosyć uporczywie domagał się tego prezentu, co skrupulatnie zapisała księżniczka pruska – Wilhelmina, siostra Fryderyka II.

Komnata ta miała, po przewiezieniu jej do Rosji, znaleźć swe miejsce w Petersburgu, w Pałacu Zimowym, ale gotowa była do zmontowania dopiero w latach 1760-tych. Caryca Elżbieta chciała ją mieć w letniej rezydencji – czyli w Carskim Siole. Zmontowanie na nowo komnaty okazało się przedsięwzięciem trudnym oraz długotrwałym. Jej montażem zajął się sam mistrz Rastrelli. Tak więc carowi Piotrowi nie było dane obejrzeć w całej okazałości zmontowanego dzieła sztuki, otrzymanego czy wyłudzonego swego czasu w Berlinie.

Odtąd skarby bursztynowe zdobiły rezydencję w Carskim Siole aż do czasów II wojny światowej. Historycy sztuki i konserwatorzy zabezpieczyli według wszelkich reguł komnatę, ale nie byli w stanie wywieźć w głąb Rosji tego bezcennego bursztynowego skarbu, tylko zabrano wyposażenie wnętrza. Gdy wojska hitlerowskie weszły do Puszkino (dzisiejsza nazwa Carskiego Sioła) rozpoczął się rabunek i niszczenie pozostawionych dzieł sztuki, jednak Bursztynową Komnatę w lipcu 1942 r. wywieziono do Królewca, gdzie zmontowano ją w muzeum miejscowym. Szczególną pieczę nad tym skarbem roztaczał sam gauleiter Koch, znany zbrodniarz wojenny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>