Jubilerskie topazy

Obecnie topazy znaleźć można na Dolnym Śląsku w postaci drobnych kryształów w próżniach skał granitowych w Strzegomiu i w Karkonoszach. W Górach Izerskich w miejscowości Kamień znane jest występowanie skały topazowo-kwarcowej. Niestety wielkość kryształów topazu nie jest odpowiednia do umieszczenia ich nawet w najskromniejszym pierścionku. Największe z nich nie przekraczają jednego milimetra. Ze względu jednak na swą twardość, wynoszącą w skali Mohsa 8, są one doskonałym materiałem ściernym. I do tego celu polskie kamienie ze skały topazowo-kwarcowej z Dolnego Śląska mogłyby się nadawać. Tak to technika wykorzystuje w coraz większym stopniu kamienie szlachetne na swoje potrzeby.

Okazów jubilerskich topazów, szczególnie dla podopiecznych zodiakalnego Lwa i Skorpiona, w Polsce brak. Toteż trzeba sięgnąć do źródeł zagranicznych, a topazy nie należą do rzadkich kamieni. Właściwie można je wszędzie napotkać, na całym świecie. W Europie najbogatsze złoża topazów były znane już od XVIII wieku z Saksonii i Anglii – z Kornwalii. Niektóre topazy z Saksonii, wydobywane nota benc w kopalniach cyny, wykazywały odcienie zielonawe. Z tego też powodu zwano je „saksońskimi chryzolitami”, co jak wiadomo nie jest prawidłową nazwą. Topazy są bardzo popularne w Japonii bo występują w wielu miejscach w tym kraju. Są one przeważnie bezbarwne lub ze słabym zabarwieniem niebieskawym, zielonawym. żółtawym lub brązowym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>