Kamienie z chóru gwiezdnego cz. II

Odkryjemy tu tajemnicę owych kamieni. Wszystkie one mają jedną cechę wspólną. Posiadają w swym składzie pierwiastek krzem, jeden z najbardziej rozpowszechnionych w skorupie ziemskiej, gdyż razem z tlenem stanowi ponad 75% jej masy. Na pierwszym miejscu w tej dwójce znajduje się tlen – 49,13%, krzem stanowi 26%. Dopiero na dalszych miejscach są: glin, żelazo, wapń, sód, potas, magnez, wodór, tytan, węgiel i chlor. Pozostałe pierwiastki – to zaledwie 0,71%.

Jeśli więc ktoś chce zyskać talizman z kamienia, sprzyjający załatwianiu spraw codziennego życia, zwanych przyziemnymi, koniecznie musi zaopatrzyć się w kamień z chóru gwiezdnego. Wówczas same gwiazdy będą mu pomagać w zmaganiach z szarością życia. Sceptycy zapewne uśmiechną się w tym miejscu, ale radzimy spróbować.

Zacznijmy tedy od agatów. Wśród współczesnych znawców kamieni utarło się przekonanie, że agaty są dobre dla wszystkich i na wszystko. Tak więc pełne fantazji, lecz o zmiennych upodobaniach, szczególnie w stosunku do płci przeciwnej Bliźnięta znajdą w agatach tę różnorodną zmienność. Bo chyba nie znalazł się taki, co by stwierdził zupełną identyczność dwóch agatów. Panny natomiast (których przedstawiciele najczęściej są laureatami nagrody Nobla) charakterologicznie nadają się w swym środowisku na osobę numer dwa, raczej szarą eminencję, niż na trybuna ludowego, odnajdą w agatach ową precyzję i twardość, tak odpowiadającą ich charakterom. Bo oprócz wyrobów jubilerskich, owych pierścionków, koralików, breloczków i broszek, agaty można stosować do wyrobu tzw. kamieni precyzyjnych, niezbędnych w wagach i galwanometrach, a w laboratoriach chemicznych służą jako moździeże do rozdrabniania próbek. Uroda agatów i ich wielka różnorodność sprawiała, że już w starożytności próbowano z agatów odczytywać rysunki stworzone ręką przyrody i wróżyć z nich losy ludzkie. Agaty występują w przyrodzie we wszystkich możliwych barwach. Są gładkie, w plamki, cętki, fantastyczne wzory, pasiaste i mszyste. Ta ich różnorodność sprawiła, że wielki znawca kamieni – Pliniusz Starszy – uważał je za igraszkę przyrody.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>