Koral miał chronić od trucizny

Stąd niezliczone opowieści i legendy o dramatach miłosnych owych obieralnych książąt weneckich, baśnie o truciznach zadawanych pięknym dogaressom. Nikt po śmierci doży nic nosił żałoby, a częstokroć inkwizytorzy wytaczali nawet dochodzenie mające zaprzeczyć dobremu imieniu.

Tak więc nie pomagały dobroczynne korale nieszczęśnikom, pełniącym trudną rolę obieralnych władców potężnej republiki, słynnej ze swych bogactw, matactw’ dyplomatycznych oraz okrucieństwa.

Koral miał chronić od trucizny – we Włoszech mieli się rodzić wynalazcy niewykrywalnych trucizn. Posądzano nawet rodzinę Bor- giów o posiadanie takowego niebezpiecznego specyfiku. Matką dzieci papieża Aleksandra Borgii była urodziwa Vanozza Catenzi, zwana powszechnie Monną Vanną. Dama ta w obawie przed trucizną nosiła stale sznury korali. Tak ją też sportretował z wyobraźni Edward Burne Jones i to wówczas, gdy w okresie fin de siecłe’u zaczęto ją przypominać w dramatach i malarstwie.

W czasach Borgiów i pięknej Vanozzy nader chętnie sięgano po trucizny i sztylet skrytobójczy. Dziś historycy rehabilitują familię Borgiów – Hiszpanów naturalizowanych w Italii – podobno nie istniała przypisywana im własna specyficzna rodowa trucizna. Legenda jednak została, ba – przeniosła się także do Polski, jako że Madonna Lucrezia Borgia, córka Vanozzy, była rodzoną ciotką naszej królowej Bony. Księżniczka z Bari przywiozła do Polski także piękne wyroby z koralu, spełniające magiczną rolę przyciągania serc męskich – co się i Bonie i jej pannom dworskim udało nad podziw. Seksowny – jak byśmy dziś określili powab naszyjników z korali wprawdzie przyciągał męskie oczy, ale też niejako piętnował posiadaczkę owych ozdób jako osobę zbyt temperamentną, a nawet niewierną. Przyjazdowi Bony do Polski towarzyszyły brzydkie łacińskie wierszyki, podające w wątpliwość urodę włoskiej księżniczki (zarzucano jej używanie barwiczek) oraz jej cnotę. Nie podobało się również i to, iż pierwsze dziecko pary królewskiej – Izabela – urodziło się zdaniem znawców zbyt wcześnie po pokładzinach. Z całą pewnością kora! nie bronił dobrej sławy swych posiadaczek, choć podkreślał ich urodę…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>