Korale i ch zastosowanie

Historycy sztuki zwracają uwagę na skomplikowaną symbolikę owego dzieła sztuki. Koral bowiem oznacza krzak ognisty – pamiętne ze Starego Testamentu miejsce przebywania Boga podczas spotkania z Mojżeszem. Winne grona z kolei mają symbolikę eucharystyczną.

Od niepamiętnych czasów korale używano do haftu uroczystych szat kościelnych, jak kapy czy infuły, niezależnie od zdobienia nimi kielichów czy monstrancji. Wiele dotąd jest w naszych zbiorach polskich takich haftów, a po słynnym obrabowaniu skarbca na Jasnej Górze z bezcennych szat obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przez osławionego zakonnika o. Damazego Macocha – wiejskie kobiety z diecezji kieleckiej oddały swe korale, by wyhaftować nimi tzw. koralową sukienkę na obraz. Skąd się wzięły korale na naszej polskiej wsi?

Odpowiedź musi zabrzmieć wręcz sensacyjnie, bo wiąże się ona zarówno z handlem, jak i zdobyczami wojennymi. Generalnie jednak korale pochodzą głównie z Azji. Najpierw czerwone paciorki, w tym także i z koralu szlachetnego, moża odnaleźć na wydobywanych z kurhanów Scytów znaleziskach. Te późniejsze korale pochodziły natomiast głównie z Dalekiego Wschodu, a pośrednikami w osobliwszej wymianie stali się bitni koczownicy tureccy, mongolscy i tybetańscy, zwani pospolicie w Polsce Tatarami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>