Korale szlachetne występują w przyrodzie niezwykle rzadko

Czerwone kamienie, podwładne bogom wojny, wzmagały energię, chroniły przed chorobami i zdradą, utrwalały przyjaźń – zwłaszcza wtedy, gdy przyjaciele wymieniali między sobą drobiazgi z koralu, będące mocnymi talizmanami, np. przeciwko zdradzie małżeńskiej czy męskiej niemocy. Wszystkie opowieści o koralach oraz historie niektórych okazów potwierdzają sympatyczne dla człowieka działanie owych ozdób. I tak Egipcjanie sporządzali z korali skarabeusze – talizmany dla zmarłych i żywych. Hindusi sporządzali amulety dla żywych – na szczęście, natomiast ofiarowane zmarłym miały ich chronić przed złymi duchami, zapewniając spokój wieczny. Nie pozbawiano tedy w Indiach zmarłych ich ulubionych koralowych ozdób, ale palono lub grzebano ich razem z ową biżuterią. Stąd w Indiach zawsze istniało duże zapotrzebowanie na szlachetne korale, bo znaczna ich część przepadała bezpowrotnie wraz z odchodzącymi w zaświaty.

Korale szlachetne występują w przyrodzie niezwykle rzadko. Domena Posejdona i zielonowłosej Amfitryty, czyli Morze Śródziemne, jest najbogatsze w ławice korala szlachetnego, a najwyżej cenione gatunki żyją u wybrzeży Algierii i Tunezji, bo przy obróbce dają najmniej odpadów. Na Sardynii można napotkać piękne korale, o żywych barwach, ale za najbardziej urodziwe zawsze uważano te, które wydobywano na wybrzeżach Dalmacji. Stąd też z urlopów spędzanych nad Adriatykiem nasze elegantki przywoziły wyroby z koralu, zaopatrując się w nie w małych sklepach i kramach utalentowanych miejscowych rzemieślników. Na całym długim dalmatyńskim wybrzeżu można było kupić naszyjniki ze srebra i korali, sznurki z sieczki koralowej, kolczyki i bransolety, wspaniałe kamee i grzebienie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>