Księżna pszczyńska

Piękna Pola kolekcjonowała natomiast sznury pereł, dając się w nich fotografować i portretować. W wywiadach, udzielanych prasie opowiadała o swej słabości do pereł, które stale jej towarzyszą. Rzeczywiście, naszej „star” perły przyniosły szczęście, ale nie jest trudno znaleźć historię o perłach fatalnych, przynoszących zły los swoim posiadaczom.

Przenieśmy się teraz na Śląsk, który stał się scenerią niesamowitej historii, związanej ze sznurem pereł słynnej w Europie księżnej Daisy. Księżna pszczyńska urodziła się w 1873 roku jako Mary Theresa Olivia Cornwallis-West. Rodzice pięknej panny nie należeli wcale do magnatów angielskich, bo mieli tylko dwie posiadłości. Ale dochody z nich wystarczały, by zapewnić dzieciom odpowiednie wykształcenie i beztroskie dzieciństwo. Księżna szczyciła się tym, iż z jej rodziny pochodziły dwie królowe angielskie. Na balu u księcia Walii panna Daisy poznała księcia pszczyńskiego, czyli Jana Henryka XV. Oficjalnie konkurent nosił tytuły: Fürst von und zu Pless, Graf von Hochberg Freiherr zu Fürstenstein. Książęta pszczyńscy posiadali ogromne dobra na Dolnym i Górnym Śląsku, 13 kopalń, koksownię, fabrykę amoniaku, kurort Szczawno-Zdrój etc. Spokrewnieni z wygasłym rodem Promnitzów, uważali się za potomków Piastów Śląskich. Posiadali pałacyki i rezydencje w Londynie, Berlinie, Wrocławiu, Monachium, na Riwierze, ale najsłynniejsze siedziby – to zamek Książ i Pszczyna.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>