Najpiękniejsze perły

Istnieje nawet podział pereł ze względu na ich wielkość. Perły o masie do 50 mg, od 5 do 200 mg i od 201 wzwyż. Najczęściej występują perły środkowej grupy, średnicy od 0,3 do 0.6 cm.

Z wielkością pereł wiąże się też i ich kształt. Najbardziej cenione są perły kuliste, gruszkowate lub w postaci kropel. Zdarzają się też perły płaskie lub półkuliste. Noszą wrtedy nazwę butonowych. Perły o zupełnie nieregularnych kształtach nazwano barokowymi.

Najpiękniejsze perły, podobnie jak i znamienite klejnoty pochodzenia nieorganicznego, mają swoje historie i nazwy. Często są to dramatyczne opowieści, jak na przykład historia największej perły świata – nazwanej „Perłą Allacha”. Znaleziono ją w 1934 roku w Morzu Południowochińskim u wybrzeży Filipin. Ważyła ona aż 6,35 kg, długość jej wynosiła 24 cm, szerokość prawie 14 cm. Z kształtu przypominała głowę mahometanina i stąd zapewne jej nazwa. Niestety perła ta jest zupełnie pozbawiona perłowego połysku i dlatego nie przedstawia sobą wielkiej wartości, a historia jej wydobycia jest bardzo smutna.

Jak opowiadają ludzie na Filipinach, syn jednego z filipińskich przywódców lubił zbieranie korali i muszli niezwykłych kształtów. Pewnego razu wybrał się jak zwykle na połów, ale długo nie wracał. Pomoc przyszła zbyt późno. Znaleziono go martwego na dnie morza. Lewa jego ręka była w mackach ogromnej ośmiornicy. Wydobyto go wraz z ośmiornicą na brzeg. Łomem rozbito potwora, w środku którego znaleziono mięczaka z ową ogromną perłą. Rodzina zmarłego przypisywała perle fatalną siłę. Z czasem tajemnicza perła stała się własnością jubilerów w Nowym Yorku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>