Onyksy

W księdze Apokalipsy istnieje opis odbudowy Świątyni Jerozolimskiej. A więc mury mają być ozdobione dwunastoma rodzajami kamieni: jaspisem, chalcedonem, szmaragdem, sardoniksem, chry- zolitem, berylem, topazem, chryzoprazem, hiacyntem, szafirem, ametystem i sardniszem (zapewne sardem). W bramach świątyni mają tkwić perły. Tak więc przywiązanie do kamieni drogocennych towarzyszyło ludziom od najdawniejszych czasów i wiązało się także z przyszłym widzeniem świata.

Jaspis wymieniano na pierwszym miejscu. Nic też dziwnego, że przyporządkowano go także pierwszemu znakowi zodiakalnemu, czyli Baranowi. Chyba do tej pory niezbyt wykorzystywano jaspisy do wykonywania drobnych ozdobnych przedmiotów – wisiorków, bransolet, koralików, spinek do koszuli, czy krawatów, które mogłyby ucieszyć przedstawicieli znaku zodiakalnego Barana i przynieść mu chwile radości i wytchnienia.

Był to głównie do tej pory kamień ozdobny. Podziwiać go można w słynnej kaplicy św. Katarzyny na Karlsteinie pod Pragą, gdzie posłużył do inkrustacji ścian tej kaplicy, zbudowanej w formie wielkiego relikwiarza, zdobionego kamieniami.

Onyksy są to odmiany pasiastego agatu, z przemiennymi warstwami białymi i czarnymi. Astrolog średniowiecza przypisała je podopiecznym spod zodiakalnego znaku Koziorożca.

W starożytności zachwycano się agatami i wielką ich różnorodnością, przypisywano im nawet pochodzenie boskie, wiążąc je z boginią miłości Wenus. Otóż kiedyś po jednej ze swych miłosnych przygód piękna Wenera położyła się spać. Sen miała tak mocny, że nawet nie poczuła jak psotny Amor obciął jej paznokcie wrzucając ich skrawki do rzeki Indus. Wtedy nad rzeką pojawiły się Parki, boginie przeznaczenia ludzkiego, które przędą i przecinają nić ludzkiego losu, wyłowiły z Indusu paznokcie Wenus i tak miał powstać jeden z rodzajów agatu – onyks.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>