„Perła Azji”

Cena pereł od wieków podlega starej zasadzie Taverniera, wzrastając proporcjonalnie do kwadratu masy perły. Nie podlegają tej zasadzie jedynie perły obdarzone niezwykłą urodą albo też legendą dotyczącą posiadaczy czy okoliczności znalezienia.

Historie takich znalezisk znano już w starożytności, a opera „Poławiacze pereł” ze słynną arią Nadira wyrusza już od wielu lat wielbicieli muzyki Bizeta i miłośników pereł. Największa znana dziś perła nosi nazwę „Perły Azji” i ma masę ponad 150 gran. Sporządzono z niej broszę w kształcie oberżyny (czyli gruszki miłosnej) montując ją razem z innymi perłami oraz zielonym jadeitem. Pozostaje prywatna własnością i spokojnie spoczywa w skarbcu jednego z banków Londynu.

Słynna jubilerska firma paryska Van Cleef i Arpels specjalizuje się w biżuterii z pereł. Założyli ją w roku 1906 trzej bracia: Julian, Ludwik i Karol Arpels, dopuszczając do spółki swego szwagra Alfreda Van Cleef. Firma ma swą siedzibę przy Place Vendôme w Paryżu, a filie mieszczą się w eleganckich kurortach Deanville, Cannes i Monte Carlo. Ma także sklepy w Londynie, Genewie, Nowym Jorku oraz Palm Beach na Florydzie.

Słynne brosze spółki – to winogrona z białych i szarych pereł z brylantowymi liśćmi w oprawie ze srebra i złota, stale eksponowane w zbiorach firmy. Mistrzowie jubilerscy z Place Vendôme sporządzili koronę dla Farah Diba w związku z ceremonią koronacji. Pierre Arpels kursował w związku z tak poważnym zamówieniem między Teheranem a Paryżem. Centralnym elementem korony był 150-karato- wy szmaragd, a cesarska korona stała się kompozycją 1469 diamentów, 36 rubinów, 36 szmaragdów oraz 105 pereł. W oprawę owej nieco staroświeckiej korony wmontowano ogółem 1646 sztuk klejnotów. Ślub i koronacja stały się wydarzeniem roku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>