Perła „Home”

Nieopisaną urodą, sądząc z przekazów z 1818 roku, cieszyła się w świecie perła „Piligrimka” lub po polsku „Pielgrzymka”, znaleziona u brzegów Indii, Masa jej 112 granów, barwa biała i kształt idealnej kuli.

Z innych znanych w świecie pereł można by wymienić jeszcze „Home” (1888 granów), „Szacha Safi” (513 granów) i „Królową Pereł” (113 granów). Ze współcześnie opisywanych pereł, jedna z bardziej znanych to perła o masie 454 granów, niegdyś własność bankiera Hope. Obecnie znajduje się ona w British Muzeum w Londynie. Ma ona kształt spadającej kropli długości 50 mm, obwód w najgrubszej części wynosi ! 15 mm, a w najcieńszej 83 mm. Barwa owej perły też jest niespotykana. w trzech czwartych jest ona biała, z tak cenionym u pere! orientalnym połyskiem, w jednej czwartej brązowa, co nie ujmuje jej urody, wręcz przeciwnie, przydaje oryginalności. Zasłużoną sławę zyskała też stosunkowo mała perła, tylko 38 karatów, czyli nie więcej niż 152 granów, ale za to o pięknym blasku i kształcie. Zdobi ona obecnie Skarbiec Drogich Kamieni w Moskwie.

Moda na perły, mimo że są to bardzo drogie klejnoty nie wygasa w świecie. Modne są i te ogromne, i te zupełnie drobne perełki. Tylko że perły olbrzymy są ogromnie drogie. Obecnie ceny pereł kształtowane są w trzech klasach. Do pierwszej klasy zalicza się okrągłe białe perły o silnym orientalnym połysku, z delikatnym różowym łub niebieskawym odcieniem. Do tej grupy mogą też wchodzić perły w kształcie spadającej kropli wody. W drugiej grupie znajdują się perły o kształcie gruszkowatym, oczywiście białe, z silnym połyskiem oraz te doskonale kuliste białe, ale bez orientalnego błysku, po prostu z przygaszonym nieco połyskiem. Wreszcie trzecią grupę stanowią wszystkie perły o słabym połysku, które można wykorzystać w różnych cudeńkach jubilerskich.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>