Perłami zdobiono biżuterie, a nawet obuwie

Drugie miejsce w klasyfikacji Pliniusza zajmowały perły. Zdaniem uczonego klejnoty te bardziej cenili Rzymianie niż Grecy. Istniały tedy zwykłe perły, zwane margariiae, od czego można wywieść i sympatyczne imię kobiece i nazwę wdzięcznych kwiatów służących do wróżb zakochanym. Duże, kuliste, szczególnie piękne okazy nosiły miano uniones. Te o kształcie gruszki zwano cierniu, półkuliste – tympanie. Wielkim powodzeniem znawców cieszyły się absolutnie białe perły o nazwie exalwninatae.

Perłami zdobiono biżuterie, a nawet obuwie. Pliniusz krytykował arystokratki rzymskie za to, iż nadużywały pereł do zdobienia włosów, uszu i szyi. Dostało się od Pliniusza żonie Kaliguli – Lolii Paulinie. Dama ta stroiła się w perły i szmaragdy dosłownie od stóp do głów.

Perły bogatych Rzymianek pochodziły głównie z wód Oceanu Indyjskiego, zwłaszcza z Zatoki Perskiej. Mniej ceniono natomiast perły z pobliskiego Morza Śródziemnego. Chętnie mieszano perły i szmaragdy, komponując w taki sposób wytworne naszyjniki. Być może kompozycje te symbolizowały połączenie szmaragdu wód morskich z Ich najpiękniejszymi tworami – mlecznobiałymi perłami. Niektórzy uważali, iż szmaragdy w połączeniu z perłami dają radość życia, równocześnie uśmierzając wszelkie groźne namiętności.

Rozmaite zestawy połączeń pereł z innymi kamieniami prezentują portrety trumienne z Egiptu. Do dziś dnia można podziwiać piękną czarnooką damę egipską o nieco smutnym uśmiechu na portrecie trumiennym z Fajum, z początku II wieku. Na szyi elegantki cienie czterech naszyjników – pierwszy skręcony z pięciu pereł, drugi z podłużnych, niebieskich kamieni połączonych trzema złotymi ogniwami, trzeci złoty łańcuch z wisiorkiem i czwarty trójrzędny łańcuch ze złota. Zapewne była to ulubiona biżuteria owej damy, być może talizmany, które za życia nosiła przeciwko przeciwnościom losu, a malarz uwiecznił to na słynnym konterfekcie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>