Piękne kryształy topazów pochodzą z Rosji

Ląd afrykański też obfituje w topazy, szczególnie słynne są kamienie z wysepki Topasos na Morzu Czerwonym złoża topazów są znane także z Nigerii i Zambii, z Madagaskaru. W wielu stanach olbrzymiego kontynentu amerykańskiego też. występują bezbarwne i niebieskawe topazy, że wymienić tu wystarczy Kalifornię, Utah, Kolorado. Najliczniej chyba do celów jubilerskich są wykorzystywane topazy brazylijskie. Głównym rejonem ich występowania jest południowa część stanu Minas Gerais. Tu występują topazy we wszystkich możliwych odcieniach żółtej barwy – od prawie bezbarwnych do winnożółtych. Stąd też są znane, występujące bardzo rzadko, odmiany czerwonego topazu, zwane ..rubinami brazylijskimi”. Na północnym wschodzie Stanu Minas Gerais można znaleźć otoczaki bezbarwnych i błękitnych topazów. Występują one w usypiskach rzek razem z kryształami berylu i chryzoberylu. Nie brakuje też topazów w Australii, na Tasmanii i w Birmie.

Piękne kryształy topazów pochodzą zRosji – z Uralu i Zabajkala. Są one przeważnie zielone i błękitne, niekiedy jasnobrązowe. Toteż regalia carów rosyjskich obfitowały w te piękne kamienie, a i teraz w sklepach jubilerskich byłego Związku Radzieckiego nigdy nie brakuje pierścionków z tymi kamieniami.

Topazy o tajemniczych, aczkolwiek nieprawidłowych nazwach – bezbarwne – znane jako „wodne szafiry” i szafranowożółte jako „topazy indyjskie” występują na Cejlonie. Jasnozielone topazy cejloriskie mylą tu często z berylami i sprzedają jako akwamaryny. Niekiedy też występujące tu korundy zwą „topazami królewskimi” lub „żółtymi szafirami”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>