Poeci epoki romantyzmu

W Bakczyseraju turystom pokazują dziś miejsce, skąd taka nieszczęsna branka skoczyła wprost w ramiona swego junaka, który ją uniósł daleko na swym rączym koniu. Uszli pogoni i dotarli szczęśliwie do rodzinnych stron. Podobno znakiem rozpoznawczym dla branki był zrękowinowy pierścień z koralem, dany chłopakowi.

Tyle legenda – dziś asfaltową szosą z Symferopola dojeżdża się wygodnie do pałacu chanów. Kiedyś z niepewnością w sercu wędrowały tędy misje dyplomatyczne władców Polski i Rosji. Na posłuchanie u chana trzeba było czekać niekiedy długo – w zależności od jakości przywiezionych darów i humoru chana.

Swe dziwne interesy załatwiali tu chytrzy Wenecjanie, dyplomaci sułtańscy, misjonarze francuscy oraz rzymscy prałaci, przybywając z sekretnymi misjami papieża.

Piękną historię miłosną wiążą mieszkańcy z tzw. fontanną łez chana Gireja. Na biały marmur kapią krople wody, a na obelisku fontanny zawsze leżą dwie róże (składane przez pracowników muzeum – Pałacu Girejów): biała symbolizuje piękną brankę chrześcijańską Marię, którą zabiła zazdrosna piękność haremu – Zarema tej poświęcają różę barwy koralu…

Poeci epoki romantyzmu, wśród nich Mickiewicz i Puszkin, wędrujący po Krymie utrwalili historię miłości i zazdrości, wiodącej do tragedii oraz śmierci obu piękności.

Wyprawy Kozaków zaporoskich na chyżych czajkach Dnieprem aż do Carogrodu stały się tematem niejednej pieśni i niesamowitych opowieści. Rabusie kozaccy unosili ze sobą wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość, bywało że i haremowe pięknotki niewiernych Turków. Przywozili skarby i dziewczyny do swych stanic. O podział łupów toczyły się spory, kończące sią niekiedy krwawo. Mocniejszy unosił odaliskę i kosztowności. Nie brakowało ani złota, ani pereł, ani czerwonych korali, szczególnie upragnionych przez młode Kozaczki. Atłasy i jedwabie haremowych strojów darły się w strzępy podczas drogi powrotnej. Z całego przepychu strojów Orientu zostawały brankom tylko ich czerwone korale, pięknie wyglądające na tle białej skóry, pielęgnowanej w łaźniach tureckich i rozkosznych różanych ogrodach serajów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>