Przynależność zodiakalna do planet cz. III

W tygodniu istnieją jednak także dni fatalne. Za takowe uważano dla poszczególnych znaków Zodiaku te, które są związane z planetami, które dołują w ich znaku urodzenia. I tak dla Barana takim złym dniem jest piątek, dla Byka – wtorek, Bliźniętom nie wiedzie się w czwartek, Rakowi zaś w sobotę. Lew niech unika soboty, Panna – czwartku, Waga – wtorku, Skorpion – piątku. Dla Strzelca niepomyślna bywa środa, Koziorożec nie lubi poniedziałku. Wodnik niech wystrzega się niedzieli, a Ryby – środy.

A w ogóle, to muszę zdradzić, że nasze planety wtrącają się we wszystkie dziedziny życia ludzkiego, o czym zaraz jeszcze powiem, a ponadto poza błędnikami i gwiazdozbiorami zodiakalnymi istniały jeszcze przecież, bardzo ważne dla wróżb i magii, całe gwiazdozbiory, symbolizujące mity, historie biblijne lub astralnie przedstawiające ważne dla wielu religii świata epizody z ich dziejów.

Były także pojedyncze gwiazdy odgrywające na firmamencie niebieskim niezwykle istotną rolę przy obserwacjach astronomicznych, jak i spełniające ważne funkcje w magii gwiezdnej i przy wróżbach. Były także gwiazdozbiory, w które wpatrywali się nie tylko poeci, ale i żeglarze. O niektórych przyjdzie nam jeszcze wspomnieć w toku dalszych relacji, jak choćby o konstelacjach Wielkiej Niedźwiedzicy, Oriona, a także o niezwykłych pojedynczych gwiazdach – jak Algol, Aldebaran, Betelguesa, Antares, Regulus – i tak dalej. Zgodnie z tradycją jedne zwiastują radość i zwycięstwo, inne – nieszczęście, kłopoty miłosne lub choroby. Oto krótkie charakterystyki astrologii owych pierwszych z brzegu gwiazd (przytoczone za Słownikiem astrologicznym Larousse’a).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>