Rafy koralowe

Rafy są zbudowane z drobnych osobników, tworzących zespolony szkielet wapienny. Są tu przede wszystkim madrepory zaliczone do korali sześciopromiennych (korale szlachetne są ośmiopromienne i nie należą do budowniczych raf). W skład raf wchodzą także inne organizmy, jak organowce, mszywioly, glony waipienne oraz wiele, wiele innych. Wszystkie te organizmy mają jednak jedną wspólną cechę: umiejętność pobierania z wody morskiej soli wapnia i tworzenia szkieletów lub inkrustacji, zespalających rafę w zwartą bryłę. O twardości takiej rafy miały się przekonać w różnych czasach załogi wielu statków’ rzucanych przez sztormy na rafy, o które się rozbijały. Na wyspach koralowych piraci ukrywali swe nieprzebrane skarby, a rysowane przez nich tajemnicze mapy labiryntu wysepek i atoli stwarzały kolejne legendy o miejscach kryjówki skarbów.

Bardziej realne zdobycze niż te pirackie kryjówki zawierają głębiny morskie w’ pobliżu raf – specjalne spółki wydobywcze od lat penetrują wraki statków. Zdarza się, że wydobywają złote monety, sztaby kruszców oraz stare szkatuły z klejnotami.

Rafy koralowe bada dziś wiele zespołów uczonych. Ustalili oni, że budowniczymi owych lądów są liczne gatunki koralowców – od 12 na Bermudach do 128 w Morzu Czerwonym. Wszystkie gatunki koralowców są wrażliwe na zmiany temperatury i wymagają szczególnej czystości wód. Wtedy jednak gdy mają odpowiednie warunki, budują nie tylko wielkie, ale także niezmiernie grube rafy. Wiercenia prowadzone na różnych rafach wykazują, że otwory na atolu Bikini sięgały głębokości blisko 180 m, a jeszcze nie przebito rafy na wskroś. Na sąsiednim atolu Eniwetok dowiercono się do bazaltowego podłoża na głębokości 1400 m. Ustalono, iż dolne części rafy tworzyły się około 50 milionów lal temu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>