Skarbiec kościoła paulinów na Skałce

Eleonora została ukoronowana ze znacznym opóźnieniem, bo dopiero w 8 miesięcy po ślubie. Królowa zyskała sobie w Polsce szacunek na tyle, że szukano jej pośrednictwa w spornych kwestiach. Niekiedy też publicznie użalano się nad jej losem, proponując, by wyszła za mąż po rozwodzie za francuskiego księcia Lonqueville’a i wraz z nowym małżonkiem panowała nadal w Polsce. Oczywiście Michał miał abdykować. Eleonora wykazywała się jednak stanowczością wobec tych propozycji, a uległością wobec męża.

Czyżby więc przyczyn owej wierności Eleonory należało szukać w owych koralowych wotach króla Michała? Nawiasem mówiąc, wdowa po Michale Korybucie Wiśniowieckim doczekała się prawdziwego szczęścia i radości macierzyństwa w swym następnym związku małżeńskim. No, ale to już zupełnie inna historia.

W skarbcu kościoła paulinów na Skałce znajduje się piękny okaz monstrancji koralowej z 1706 roku jest ona dziełem krakowskiego złotnika. Kunsztowne srebrne promienie łączą w niezmiernie skomplikowany sposób ciężką, stabilną podstawę z gwiazdą przeszkloną, dodatkowo zdobioną na szczycie koroną królewską. U podstawy wyrasta krzak koralowy, wkomponowany w całość. Srebro jest wysadzone dodatkowo koralami, niezależnie od winnych gron zawieszonych na srebrno-koralowym krzaku. Każde z owych gron koralowych zawieszono na cieniutkiej złotej sprężynce – stąd też grona poruszały się przy każdym dotknięciu bądź najlżejszym powiewie wiatru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>