Szczęściu trzeba pomagać

W gminie Wleń agatów można szukać przy tunelu kolejowym w miejscowości o tej samej nazwie. W Dynowicach niedaleko przejazdu kolejowego uważni poszukiwacze na okolicznym osuwisku znajdują buły agatowe, a nawet geody agatowo-kwarcowe, czyli agaty w połączeniu z kryształami kwarcu, nawet z okazami jego fiołkowej odmiany – ametystu.

Na Dolnym Śląsku sporo jest miejsc agatowych. Nawet nie dałoby się wymienić na tym miejscu wszelakich okazji do poszukiwania dobrych kamieni. Prawdziwy sukces mogą osiągnąć najbardziej wytrwali i uważni, a szczęście prawdziwe czeka na tych, którzy bez szczegółowych wskazówek odnajdą kamień swego życia. Samodzielnie!

Szczęściu jednak ponoć trzeba pomagać. Tym, którzy hołdują tej maksymie podpowiemy, iż z najbardziej oryginalnych okazów słynie gmina Świerzawa. Poza Dolnym Śląskiem agaty występują w naszym kraju bardzo rzadko. Niedaleko Krakowa w rejonie Krzeszowic można je znaleźć w kamieniołomach skał zwanych melafirami i diabazami. Przy odrobinie szczęścia można je odszukać i to – w towarzystwie ametystów i jaspisów.

Obecność agatów zawsze wiąże się z występowaniem w danym rejonie skał wylewnych, takich jak porfiry czy melafiry, o budowie zwanej migdałowcową, mogących pomieścić w sobie owe buły agatowe, na pierwszy rzut oka szare i niepozorne. Dopiero po przecięciu lub przełupaniu odsłaniają bogactwo barw, różnorodności, a czasem obecność kryształów bezbarwnego kwarcu czy fiołkowego ametystu. Agaty tworzyły się podczas zastygania law, z których powstały owe skały wylewne. Pod działaniem gazów zawartych w lawie powstawały w nich kawerny, które z czasem zapełniały się warstwowanymi agatami. Wielkość tych pustek w skałach była różna, a kształt zbliżony do kuli, najczęściej elipsoidalny. Stąd owe buły agatowe. Dopływ roztworów zawierających krzemionkę do tych pustek po gazach nie był ciągły, powstawały więc przerwy w krystalizacji, a zmienność składu chemicznego roztworów była przyczyną zróżnicowania barw poszczególnych warstw w agacie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>