Teofrast

Drugi starożytny znawca kamieni, Teofrast, łączył agaty z rzeką Achates na Sycylii. Rzeka ta dziś nazywa się już inaczej, bo Drillo, ale przekonanie, że nazwa agatu pochodzi od owej rzeki, przetrwało. Wierzono też, że noszenie agatu zapobiegnie ukąszeniu węża. W obecnych czasach, ponieważ spotkania z wężami nie należą raczej do zdarzeń codziennych, współcześni znawcy tajemniczych właściwości kamieni zalecają noszenie agatów przeciw złym językom i fałszywym przyjaciołom. Cóż, magia klejnotów też musi się przystosowywać do realiów dnia codziennego. Podobno najskuteczniej działają agatowe kamyki, jeśli są własnoręcznie znalezione przez podopiecznych Bliźniąt i Panny, i to w ich rodzinnym kraju. Tych, którzy nie boją się trudów wycieczek z plecakiem i młotkiem i chcą zdobyć skuteczny kamień – agat, antidotum na nieuleczalną chorobę otoczenia – bezinteresowną zawiść, możemy ucieszyć wiadomością. Agaty są w Polsce! I to nie tylko te w sklepach „Jubilerskich” czy „Chinki”, przywiezione z dalekich, często zamorskich krajów, ale nasze, rodzime. Ale czymże jest w istocie sam agat? Jest to po prostu skrytokrystaliczna odmiana kwarcu z licznymi partiami zupełnie nieprzezroczystymi. A tych rodzajów agatów jest przecież mnóstwo. Są więc agaty mszyste, jakby ktoś zielony mech zamienił na kamień i w takim zaklęciu pozostawił na wieczność. Są też wstęgowe i kropkowane, oczkowe, ruinowe i forteczne. Każde większe muzeum mineralogiczne szczyci się niepowtarzalnymi okazami owych agatów.

A oto niektóre z miejsc występowania tych dobrych kamieni na Dolnym Śląsku. W gminie Lwówek Śląski, we wsi Płóczki Górne, spacerując po polach w okolicy pagórków ciągnących się z północnego zachodu na południowy wschód można znaleźć agaty. Podobno największe szanse mają ci, którzy szukają ich w rejonach wzniesień o nazwach Góra Mogiła i Góra Pleban.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>