Topaz cz. III

Topazy często bywają bezbarwne lub bardzo słabo zabarwione w przeróżnych odcieniach, poczynając od żółtozłocistych o różnej intensywności, poprzez różowe, błękitne, zielona we, aż do szarych i brązowych. Najrzadsze są topazy różowe i czerwone i zapewne z tego powodu najdroższe. Ale od czego pomysłowość ludzka. Otóż okazało się, że owe poszukiwane różowe topazy można uzyskać z popularnych /óltawobrązowych kryształów topazu przez ich odpowiednie ogrzewanie. Topazy tak potraktowane uzyskują pożądane różowe zabarwienie przy ich ochładzaniu, a co najważniejsze barwa ta jest trwała i nie zanika nawet pod działaniem promieni słonecznych, jak to dzieje się z innymi różowymi minerałami. Ale nie ze wszystkimi topazami taka przemiana się udaje. Topazy z Cejlonu przy ogrzewaniu stają się bezbarwne, podobnie jak topazy wydobywane z rzeki Urulgi w Związku Radzieckim.

Widocznie tak topazy, jak i ludzie spod znaków Lwa i Skorpiona lubią mieć swoje tajemnice. Do tej pory mgiełką tajemnicy otoczona jest sama nazwa topazu, gdyż dokładne znaczenie słowa topazjest nieznane. Wiadomo tylko, że do języka angielskiego trafiło ono z greckiego topazos lub z łaciny – topuzus. Pochodzenie tego słowa jest jednak jeszcze starsze. Być może należy go szukać w sanskrycie, w- którym oznaczało ciepło lub ogień. Jedno z wyjaśnień słowa topaz można znaleźć w pismach w ielokrotnie już przytaczanego Pliniusza. Według tego uczonego: „Topazjest to kamień, który ciągle jeszcze jest bardzo ceniony ze względu na jego zieloną barwę. I rzeczywiście, kiedy go odkryto, byl on ceniony najwyżej wśród najdrogocenniejszych kamieni. A zdarzyło się to tak, że piraci z jakiegoś dzikiego plemienia, walcząc z burzą i ogniem, wylądowali na wysepce u brzegów Arawii, znanej jako Citis. Piraci w poszukiwaniu jedzenia zaczęli wykopywać korzenie dzikich traw i odkryli ten drogocenny kamień”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>