Topaz

Astrologia przeznaczyła sardonik dla Skorpionów i Ryb. Oczywiście podopieczni tych znaków mają do dyspozycji inne jeszcze kamienie z chóru gwiezdnego. Drobiazg właśnie z sardoniku, ze względu na bardzo dystyngowany wygląd, zawsze cieszy oko właściciela. Po prostu pewniej z takim drobiazgiem załatwiać skomplikowane sprawy, trudne rozmowy i ważne interesy. Trudno tylko taki drobiazg nabyć, mimo, że sardoniki do rzadkości mineralogicznych nie należą, bo chyba jubilerzy nie zdają sobie sprawy z ich uroku oraz możliwości dobroczynnych.

I wreszcie ostatni w porządku alfabetycznym kamień z chóru gwiezdnego – topaz. Astrologia przeznaczyła go zodiakalnym Lwom i Skorpionom. Pod względem mineralogicznym nie jest bardzo skomplikowany, gdyż jest krzemianem glinu, zawierającym w swoim składzie fluor i wodę.

Jako kamień jubilerski topaz był znany z dawien dawna. Zazwyczaj ze względu na swą urodę byl umieszczany w centralnych miejscach brosz i naszyjników. W dawnych czasach istniało ogólne przekonanie, że wszystkie żółte kamienie to topazy i konsekwentnie myślano też, że wszystkie topazy muszą być żółte. Nic błędniejszego! Znaczna część owych żółtych kamieni, zachowanych w wyrobach jubilerskich do naszych czasów i tak przypominających topazy, to po prostu odmiany żółtego kwarcu, zwanego cytrynem. Do dziś dnia zresztą cytryn w fachowych gronach nazywają „topazem jubilerskim”, żeby odróżnić go od prawdziwego, który dodatkowo obdarzono przymiotnikiem „brazylijski”..

Bywają też i inne kamienie szlachetne o żółtym zabarwieniu. Z pewnością nie można tu pominąć żółtej odmiany korundu, zwanej safirynem lub też „wschodnim topazem”, nie mówiąc już o żółtych turmalinach, chryzoberylach czy korundach. Jeszcze dziś można spotkać się z nazwą „królewski topaz”, czy „indyjski topaz”, stosowaną do żółtych korundów z Cejlonu lub z Indii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>