Właściwości perły w zamierzchłych czasach

Nie należy zapominać, że w dawnych czasach ceniono perły nie tylko z powodów astrologicznych. Używano ich też jako znakomitego lekarstwa na wiele chorób. Już Arystoteles wspomina, że leczono perłami trąd, febrę, dolegliwości serca i nawet czarną ospę. Na Jawie podobno do dziś znachorzy malajscy leczą perłami, zmiażdżonymi na pył, najgroźniejsze choroby, nie wyłączając otruć. Stare księgi medyczne podają, że pył perłowy wypijany ze świeżym mlekiem powoduje zachowanie czystości i siły głosu do późnej starości. Jest więc magicznym lekarstwem śpiewaków, gdyż pozwala na zachowanie sławy i popularności tym, którzy ów sekret znają i oczywiście mają możliwości zdobywania pereł na śniadanie.

W wiekach średnich w Europie wierzono, że picie rosołu, do którego wrzucono perłę, pomoże we wszystkich dolegliwościach wątroby. We Włoszech w tym czasie uważano, że perła ochroni swego właściciela przed złym spojrzeniem i daje mu cudowną moc przewidywania przyszłości.

W okresie romantyzmu było modne obdarowywanie drogich osób pierścionkami z perłą, mającą symbolizować „łzę tęsknoty”. Jeden z naszych trzech wieszczów Zygmunt Krasiński obdarował swą ukochaną – Delfinę Potocką takim właśnie cudeńkiem.

A wracającdo słynnych klejnotów z perłami to z pewnościąjednym z nich jest „Krzyż Południa” – klejnot wykonany ze złota i pereł, wystawiony w 1886 roku w Londynie na wystawie indyjskiej, a w trzy lata później nagrodzony złotym medalem na wystawie w Paryżu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>