Wyroby z bursztynu

Wyroby z bursztynu z epoki neolitu odnajdywano później na terenach naturalnego występowania jego złóż. Odkrywano więc skarby bursztynowe w Suchaczu, Tolkmicku i Stegnie. Stąd nazywamy ten obszar Bursztynowym Wybrzeżem, a jedna z miejscowości wczasowych nosi nazwę Jantaru.

Wyspa Sobieszewska jest dziś częścią Gdańska, ale na jej plażach warto wczesnym rankiem poszukać darów Bałtyku. Można tu znaleźć nie tylko bryłki surowego bursztynu, lecz także ozdoby w kształcie pestek pochodzące z neolitycznej osady, którą kiedyś pochłonęło morze.

Ponieważ analogiczne wyroby z bursztynu z tej epoki znajdowano na Śląsku, a nawet w Czechosłowacji, wyciągnięto wnioski, że używano bursztynu w handlu wymiennym.

W muzeach archeologicznych można dziś zobaczyć naszyjniki z bursztynowych paciorków i spirali brązowych – datowane są one na okres 1700-1400 p.n.e., podobnie jak wspomniane już wcześniej odnajdywane w Mykenach bursztynowe perły. Młodsza epoka żelaza charakteryzowała się na naszych ziemiach ceramiką grzebalną w postaci popielnic twarzowych. W uformowanych uszach owych urn widnieją wiszące kolczyki, złożone z paciorków bursztynowych obok koralików szklanych barwy błękitnej. Szklane paciorki dowodzą, iż są importem z Syrii czy Egiptu. Podobno w Egipcie używano także bursztynu do konserwacji mumii. Egipcjanie nazywali bursztyn soku!. Słowiańska zaś nazwa „złoto Północy” – jantar wywodzi się podobno od fenickiego określenia jain-i tar (morska żywica). Nie wykluczone, że Fenicjanie już na 1000 lat p.n.e. docierali nad Bałtyk – do wybrzeży Jutlandii i Wysp Fryzyjskich. Istnieje także hipoteza, iż Fenicjanie posiadali faktorie przy ujściu Wisły, w okolicach dzisiejszej Gdyni, czy nawet w Chełmnie. Wielu przeciwników tej starej historii twierdzi, iż owi chytrzy wynalazcy nie docierali dalej na północny wschód niż do Brytanii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>