Zagadka barwy pereł tkwi w ich budowie

Stopień przezroczystości masy perłowej w zewnętrznej warstewce i zabarwienie leżącej pod nią warstewki substancji organicznej decyduje o barwie perły. Aragonit w perle jest bezbarwny lub biały, a substancja organiczna zwana konchioliną jest żółtawa, w grubszych warstewkach jest szarobrązowa, nawet czarna. Na barwę pereł mają też duży wpływ domieszki różnych pierwiastków chemicznych w wodzie, w której żyją perłopławy. Doświadczeni znawcy pereł po zabarwieniu mogą określić, skąd dana perła pochodzi. Te z Zatoki Perskiej bywają kremowe, białoróżowe perły pochodzą z Cejlonu. U wybrzeży Australii występują perły srebrzy- stobiałe, czerwonawo brązowe i czarne rodzą się w Zatoce Meksykańskiej. Różowe perły to perły indyjskie, zielonawe są z Japonii. Bywają też perły niebieskie lub szaroniebieskie. Zawdzięczają swą barwę odkładaniu się konchioliny do wnętrza perły. Jeśli konchioliną tworzy rozsiane skupienia pod wierzchnią warstewką masy perłowej to w tych miejscach nadaje perle zielonawe zabarwienie określane jako „oliwna plamistość”. Uważana jest ona za poważną skazę na urodzie takiej perły.

Do rzadkości należą jednak czarne perły, doskonale okrągłe zdarzają się jeszcze rzadziej. Słynie z nich wschodnia część Zatoki Meksykańskiej. Wydobywano tu czarne perły o charakterystycznym połysku. Bardziej znamienite perły otrzymywały własne nazwy: „La Pas”, „Panama”. Największe z czarnych pereł osiągały masę 372 granów. Perły, w odróżnieniu od innych klejnotów, których masę mierzy się w karatach, mają własną jednostkę masy – właśnie grany. Jeden gran, to około jednej czwartej karata, lub jeśli ktoś woli przeliczanie na gramy, to 1 gran angielski = 0,0648 grama. Perły mogą być drobniutkie albo nawet bardzo wielkie, w formie gołębiego jaja. Najwyżej cenione perły indyjskie ważą po 5 do 6 granów. Na dziesięć tysięcy sztuk trafia się jedna perła większa, o masie do 40 granów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>